Tuesday, January 8, 2013

Yeni Yılda Yapılacaklar Listesi - New Year Resolutions

İşte bir yil daha bitti ve biz yine yeni yılda yapılacaklar listemizi ajandalarımıza yazmaya başladık. Sonra bir bakmışız ki yeni yıl tekrar gelmiş... Umut ederek diliyorum ki listemize baktığımızda hepsinin yanında bir tik görür ve kendimizle gurur duyariz... Güzel bir rüya değil mi? Ama hepimiz biliyoruz ki tam tersi olacak, bir tik görürsek şanslıyız :) Diyorum ki, hadi hepimiz bu yıl kendimize biraz daha güvenelim! Hepimiz listemizi hazırlayalım ve hepsini bitirebilmek için elimizden ne geliyorsa yapalım! Yılın sonunda hala yapamamışsak, en azından denediğimizi söyleriz. Sizlerle kendi listemi paylaşmak istedim ki eğer 2013 sonunda yanında tik olmayan olursa, kendimi daha çok suçlu hissedeyim :) İşte liste: 

- Kilo ver (Listede olmak zorunda, başka bir olasılık yok :D)
- Haftada en az 4 gün Pilates yap (Son 1.5 aydır yapıyorum, gayet azimliyim)
- Her gün yarım saat kitap oku (Bahane yaratma)
- Birşeyi almadan önce iyice düşün, gerçekten ihtiyacın var mı? (Ani alışverişi bırak!)
- Cildine daha iyi bak
- Gitmek istediğin en az bir yere git (Cok okuyan mi bilir, cok gezen mi? )
- Youtube kanalına haftada en az bir video yükle (2 olması için çabala)
- Haftada en az 3 blog yazısı yaz! (Gerçekten bunu yapmlısın!)
- Daha çok fotoğraf çek ve yıl sonunda biralbüm yap (İleride anlıcaksın bunun önemini)
- Her gün başına gelen positif bir şeyi yaz (Neredeyse kısacıcık bir günlük gibi :D)
- Mutluluk kavanozunu doldur! (Yılın sonunda kavanozun içindekilere bakmak harika olacak :D) (Sevgili okuyucalarım, bir kaç gün içinde ne demek istediğimi anlayacaksınız)

Siz de yapılacaklar listenizi her gün görebileceğiniz bir yere (mesela buzdolabınız, not defteriniz, telefonunuz, ajendanız...) asmalısınız. Eminim sizi motive edecektir. Eh, siz benim listemi biliyorsunuz, peki ya sizin yapılacaklar listenizde neler var?

Here comes the new year and we start to write our resolutions on to our agendas. Before you know it, it'll be the new year again and hopefully when  we look at our lists, we'll be able to see all the checks next to them and we'll be proud of ourselves... Good dream ha? We both know it will be the other way around, we are luck if we see one check :) I say, let's have higher hopes in ourselves this year! Let's all of us make our lists and do what ever it takes to complete them! At the end of the year, if we see that we still couldn't, then we can at least say that we tried. I wanted to share my list with you so that I'll feel more guilty, if I don't have checks next to them at the end of 2013 :) Here is the list:

- Lose weight (it has to be on the list, there is no other way :D)
- Do pilates min 4 days a week (I've been doing it for the last 1.5 months, I'm going strong)
- Read a book for half an hour every day (No excuse)
- Buy after really thinking about it, do you really need it? (Stop impulse buying!)
- Take good care of your skin
- Go to at least one city or a country which you really want to see (Who knows more:person who reads a lot or who travels a lot?)
- Upload at least one video every week to your youtube channel (Try hard to make it 2)
- Write blog post at least 3 times a week! (You really have to!)
- Take more photos and create a photo album at the end of the year (You'll understand its importance later)
- Write a positive thing that happened everyday (It's almost like a very very short diary :D)
- Fill your happiness jar! (It'll be amazing when you go through them at the end of the year :D) (My lovely readers, you'll know what I mean in a few days)

You should also write down your resolutions and put it somewhere you can see everyday (maybe on your refrigerator, notebook, iphone, agenda...). I'm sure it will motivate you. Now you know all about my new year resolutions. What about you? What do you have on your list? 

No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...