Wednesday, April 18, 2012

April Birchbox - Nisan BirchboxıOne of the happiest moments I have is when I see my shipment has arrived to my front door. All the stress at work flies away :) Today was one of the days, my Birchbox has arrived. If you don't know already, Birchbox is monthly subscription service with a $10 fee. Every month, you receive 4-5 deluxe samples of beauty ans skin care products and 1 additional non beauty related item. Let's see what came in my Birchbox this month?


Eve geldiğimde en çok mutlu olduğum anlardan biri, kapımın önünde beklediğim kargomun geldiğini görmek. İşin bütün stresi uçup gidiyor :) Bugün geldiğimde de Birchbox ımın geldiğini gördüm. Bilmeyenler içın, Birchbox aylık 10$ ödeyip üye olunan bir site. Her ay büyük boyda 4-5 adet makyaj veya cilt bakımı ya da parfüm gibi tester ürünler ve 1 tane de bunların hiçbiriyle alakası olmayan birşey gönderiyorlar. Bakalım bu ayki Birchboxımdan neler çıkmış?


Every month, Birchbox team works on a theme and they choose the products accordingly. This month's theme is "Natural Wonders".

Her ay farklı bir tema üstüne çalışıyorlar ve ürünleri ona göre seçip gönderiyorlar. Bu ayki temamız "Doğa Harikası".


On the back of the card, you can find some explanation about the products in the box.

Kartın arkasında da gönderdikleri ürünlerin kısa tanıtımları var.The first product I looked at is Taylor Swifts Wonderstruck Perfume. I'm not good at describing the scents, so I thought I could write you the notes in the perfume. It's better not to trust my words on that, since I couldn't sense any of the notes below :)

Notes : Freesia, Green Tea, Apple Blossom, Raspberry, Dewberry.

I like the scent btw...

İlk açtığım ürün Taylor Swift'in Wonderstruck isimli parfümü. Kokuları tarif etmek konusunda yeteneksiz olduğum için, içinde hangi notaların olduğunu yazmamın daha doğru olduğunu düşündüm, ki aşağıdakilerin hiçbirini algılamamıştı burnum, bence iyi oldu :)


Notalar : Süsen, Yeşil Çay, Elma filizi, Frambuaz, Böğürtlen


Bu arada kokusunu beğendim baya...


First of all I gotta say that I'm a nail polish junkie. If such thing were possible, I'd paint my nails with a different color everyday, buy every nail polish I see and try them all. But, of course I can't :) Anyway, I was super excited when I saw the second product in the box which is a nail polish.  Of course, I immediately painted my nails with it, Zoya nail polish in the color Lotus. Unfortunately I was so disappointed with the result. In the photo, it looks more like a lilac color, but in reality it's more a dark lilac and when you paint your nails it becomes darker, which I didn't find flattering on my nails...

Öncelikle şunu söylemem lazım. Ben tam bir oje manyağıyım. Elimde olsa her gün oje sürücem, her gördüğüm ojeyi alıcam bi denicem falan. Ama tabi ki mümkün değil bu saydıklarım :) Her neyse ikinci ürün başta en çok sevindiğim olmuştu, ama daha sonra tırnaklarıma sürdüğümde tam anlamıyla hayal kırıklığına uğradığım bir oje.  Hemen sürdüm. Markası Zoya, adı ise Lotus. Fotoğrafta biraz lila gibi çıkmış ama malesef öyle değil, daha koyu bir lila diyebilirim. Sürünce daha da koyu gözüküyor tırnakta, beğenmedim hiç...Next product is an oil free moisturizer by Juicy Beauty which claims to clear blemishes. I haven't tried it yet, to tell the truth in order to determine that these kinds of products work or not, we need to use the product for at least 4-6 months. Since this is just a small size tester, I don't think I can see the result at all.

Bir sonraki ürün, Juice Beauty'nin leke giderici yağsız nemlendiricisi. Henüz deneme fırsatım olmadı, ama açıkçası olsa da böyle ürünlerin gerçekten sonuç verip vermediğini ancak uzun zaman, en az 4-6 hafta kullanınca anlayabiliriz. Küçük bir boy olduğu için tester, çok fazla etkisini görebileceğimi sanmıyorum malesef.
Next is a nourshing hair mask by a brand called amika, which supposedly contains, sea buckthorn berry with argan oil. Again, I haven't used this one either...

Sıraki ürün, adını hiç duymadiğim Amika marka saç besleyici maske. İçinde çay dikeni ve argan yağı varmış. Henüz bunu da deneme fırsatım olmadı...


The last one is a non beauty item which has 2 laundry detergent capsules. I wonder how will these small capsules clean the whole machine filled with dirty clothes.

Son ürün de işte kozmetik, cilt bakıma girmeyen ürün dediğim ürünlerden biri, iki kullanımlık deterjan kapsulleri. Nasıl temizleyecek koskoca makinedeki çamaşırları ufacık kapsül diye düşünmüyor değilim hani.No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...