Monday, December 3, 2012

Retinol Serum & Cleansing Towelettes - Retinol Serum ve Temizleyici Mendil


I've tried a lot of skin care products since my last skin care routine video and I can say that my routine is almost completely changed. I'll touch on this subject from time to time and let you know which products I use and like. Let's start with the first and almost the most important part of my skincare routine.

First of all, let me give you some information I found online about Retinol. Retinol is known by rejuvenating the skin. This vitamin A derivative helps skin produce collagen, gives skin an overall healthier appearance, helps reduce discoloration, fine lines, wrinkles and skin texture. Unfortunately, in USA you can get highly concentrated retinol products only by prescription. But, some over the counter products offer a small amount of retinol. However, you won't get miracles. Retinol is one of these drugstore brands which has retinol in it, as the name would suggest.

I started using Retinol's Anti Aging Cleansing Towelettes and Vitamin Enriched Skin Brightening serum about a month ago. I can't say that I love the makeup wipes but it has some good properties that I like. First of all, it has a great texture which is does not feel oily at all, but it doesn't remove all the traces of makeup. Especially when I wipe my eyes with it, because it's not oily it doesn't glide nicely and it doesn't clean my eye makeup very well. But it doesn't make my face crazy oily like some others do. I always clean my face with warm water and a cleanser of my choice everyday to make my skin super clean. This way, all of my makeup is washed away from my face which enables my serum and moisturizer to penetrate into my skin a lot better.

The skin brightener skin treatment also has a light formula and it's very refreshing. It makes me want to apply more and more, that's why I've been using two pumps on my face every night before I go to bed and my face sucks it instantly, it only leaves a very nice refreshing scent afterwards. It doesn't sit on my skin at all, doesn't leave a residue and it's hard to tell it's there. It's perfect for me, because I don't like heavy, oily serums or moisturizers. I always prefer light products on my skin because of my combination-oily skin. About its brightening claims, I do see my acne marks becoming a little lighter than they used to be. I believe I'll see more improvement with regular usage. It seems like this bottle will only last one more month, then I'm going to have to buy another one :)

In general, if you complain about your acne marks I'd suggest trying Retinol's Skin Brightener Treatment. It's less expensive than most of the other serums on the market, so it won't burn a hole in your pocket. You can buy Retinol products from drugstores, Sally's Beauty Supply and Ulta in USA for around $10.


Son cilt bakımı rutinimden bu yana bir çok ürün denedim ve rutinim neredeyse tamamen değişti. Blogumda ara ara bu konuya değinip, sizlere kullandığım ve beğendiğim ürünlerden bahsetmek ister gönlüm :)) İlki ve neredeyse en önemlisi ile başlayalım. 

Öncelikle sizlere Retinol ile ilgili internetten araştırıp bulduğum bilgileri paylaşayım. Retinol cildi yenilemesiyle biliniyor. Vitamin A'nın bir türevi olarak cildin kolajen üretmesini sağlıyor, cilde sağlıklı bir görünüş katıyor, lekeleri, ince çizgi ve kırışıklıkları azaltıyor. Amerika'da yüksek dozlu retinol içeren ürünler sadece reçete ile alınabiliyor. Ama süper marketlerde tezgah üstü olarak satılan ve az da olsa retinol içeren ürünler bulmak mümkün. Ancak mucize yaratmıyorlar. Retinol da bu ürünlerden bir tanesi, isminden de anlaşılacağı gibi içinde az da olsa retinol bulunduruyor.

Retinol markasının yaşlanma karşıtı makyaj temizleyici mendili ve Vitamin içerikli cildi aydınlatıcı serumunu yaklaşık 1 ay önce kullanmaya başladım. Mendillerini çok çok beğendiğimi söyleyemeceğim ama sevdiğim özellikleri de var. Öncelikle makyajımı tamamıyla yüzde yüz çıkarmıyor. Özellikle göz kısmıma sürerken hiç kaymadığı için hem düzgün sürülmüyor hem de çok güzel temizlemiyor. Ama yağlı olmadığı için de yüzü temizledikten sonra bazı mendillerin yaptığı gibi cildimi vıcık vıcık yapmıyor. Ben her zaman zaten makyaj mendillerinden sonra cildimi su ve bir temizleyici ürünle illa ki derinlemesine temizlemeği tercih ediyorum. Bu, makyajımın tamamen yüzümden arınmasını ve daha sonra cildime süreceğim serum ve nemlendiricilerin temiz cildime daha çok etki etmesini sağlıyor. 

Cilt aydınlatıcı serumunun da yapısı aynı mendil gibi çok hafif, kokusu da mendil ile aynı ve çok ferahlatıcı. İnanın yüzüme sürdükçe süresim geliyor, o yüzden iki pompa her akşam yatmadan önce cildime masaj yaparak sürüyorum ve cildim hemencecik serumu emiyor ve geriye sadece güzel kokusunu bırakıyor. Cildin üzerinde hiç bir tabaka bırakmıyor ve hiç hissedilmiyor. Benim için bu harika birşey, çünkü ağır ve yağlı serum ya da nemlendiricilerden hiç hoşlanmıyorum. Özellikle cildim karma/yağlı olduğu için hafif ürünler her zaman tercihim. Cildimin tonunu açmasına gelince, kullanmaya başladığımdan beri yani yaklaşık bir aydır lekelerimde ufak da olsa bir açılma görüyorum. Daha uzun vadede umarım etkisini daha çok göreceğim. Ama bu gidişle çok fazla dayanmayacak ve gelecek ay yenisini almam gerekecek :) 

Sonuca gelecek olursak, aranızda cilt, sivilce lekelerinden şikayetçi olanlar varsa Retinol'un cilt aydınlatıcı serumunu denemenizi öneririm, makyaj temizleme mendilini ise es geçin derim. Serumun fiyatı piyasadaki bir çok seruma göre çok daha uygun olduğu için cebinizi çok yakmayacaktır. Bu iki ürün Amerika'da Sally's Beauty Suplly, Ulta ve bazı super marketlerden yaklaşık 10 $'a bulunabilir. 

No comments:

Post a Comment

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...